בר מצווה על המצדה

ב"ה

בני ובנות מצווה רבים מעדיפים לחגוג את בר/בת מצווה באוירה שורשית ומיוחדת ומוותרים על אולמות' שמלות נוצצות ותקליטן.

לאחרונה, אחד מהמקומות המועדפים על בני נוער רבים ומשפחותיהם הינו הר המצדה. מבצר מצדה צופה על נוף מרהיב: ים המלח, נאות מדבר עין גדי והרי מואב, הר המבודד בגובה של 400 מטר מעל פני הים, פסגת הר של יופי בראשית והדר קדומים.

מצדה, סמל לנחישות גבוהה ודבקות במטרה

מקום בו התגבש המאבק האנושי המתמיד בין דיכוי לחרות, בו נאבקו הפליטים היהודים שהחזיק את המבצר. מאידך, מצדה הפכה לסמל של תקווה בו שוכנת תמצית הזהות היהודית. כל זאת ועוד הופכים את מצדה למקום המושלם לעריכת טקסי בר/בת מצווה המבטאות את המעבר מילדות לבגרות ומפגש בין העבר לעתיד. "אנו הופכים את הקריאה בתורה לחוויה ושמים דגש על טקס אינטימי ומשפחתי ועם זאת מפתיע ומרגש" אומר הרב שמעון אלהרר נציג חב"ד באזור ים המלח. מי שהגה ומארגן את הטקסים המיוחדים הללו, מכוון לכלל הציבור היהודי, ובפרט לציבור החילוני. תהליך חגיגת בר המצווה מרגש. המשפחות מגיעות באוטובוסים למרגלות המצדה, בני המשפחה הנרגשים מלווים את הנער שהגיע למצוות בשירה ובריקודים לבית הכנסת העתיק במעלה ההר, שם מניח הנער תפילין בפעם הראשונה בחייו. בבית הכנסת מתקיימת תפילת שחרית, הנהר הנרגש מוביל את ספר התורה מארון הקודש ואחר כך נושא את הדרשה שלו.

בהמשך כאשר נרגעים מההתרגשות צופים כל האורחים ובני המשפחה בהצגת הפתעה "חזקיהו בן אלעזר התעורר אחרי 2000 שנה…" דובדבן הטקס הוא כתיבת אות בספר התורה של מצדה על ידי הבר מצווה.

במקום מקיימים גם טקסי בת מצווה, אלא שלזה מתווספת אפיית חלות והפרשת חלה במקום. התגובות של בני המשפחה והנער מבטאות התרגשות רבה. "לא ציפינו לחוויה עוצמתית כזאת" אמרו רבים שחגגו על ההר.

"חב"ד מאמינה שכל יהודי באשר הוא מחובר לאלוקים ברמה כזאת או אחרת" אומר הרב אלהרר. "אנחנו מעצימים את החיובי הקיים בכל יהודי". לכן הטקסים מותאמים למנהגים של המשפחה. "ישנן משפחות שנחשפות לקריאה בתורה בפעם הראשונה בטקס הבר מצווה ועבורם אנו הופכים את הנושא לנגיש יתר ומסבירים להם על המצווה והתפילות בגובה העיניים".

אורך הטקס כשעה וחצי והמשפחה ממשיכה לסיור עם מדריך מקומי במקום.

לפרטים ושאלות ניתן לפנות לרב שמעון אלהרר: 054-7770695

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני