חקר שורשים משפחתיים

חיפוש שורשים משפחתיים

בדף זה תמצאו הפניות לחוקרים שונים בתחום השורשים המשפחתיים וסיפורי הצלחה של חקר שורשים משפחתיים.

על חמין, כולסטרול ואב לא ידוע

מעל 15 שנה אני מכיר את חנוך גריזצקי (GRIZITZKY) ושנים רבות עבדנו כצוות קבוע בשבועון פנאי פלוס, הוא כצלם אני כעיתונאי, ומעולם לא סיפר לי את סיפור חייו ועל האבא שלא הכיר, עד השבת האחרונה. הכל התחיל שחנוך הזמין אותי לטשולנט טעים – המאכל האהוב עלי – ולאור העובדה שהוא הוכן בלי בשר שמנוני, וכיאה לגילנו, השיחה גלשה מהר לשיחה על כולסטרול ועבר רפואי משפחתי. חנוך הפתיע ואמר לי, כי אינו יודע הרבה אם הוא מועד לפורענות בשל העובדה שאביו נפטר כשאימו היתה בחודש השלישי להריונה איתו בתחילת שנות השישים וכי אין לו אף קרוב משפחה כלל מצד אביו. מעבר לכך, ההכרות הקצרה שהיתה להוריו לפני לידת חנוך וסיבות אחרות הביאו לכך שאין לו טיפת ידע, זכר או עדות מאביו, יצחק. הוא רק ידע כי נולד בפולין כי לאבא של אביו קראו אפרים. זהו. עוד באותו לילה, כשחזרתי מהביקור אצל חנוך ומשפחתו, ניסתי להתחקות אחרי גורל משפחתו. חיפוש בדפי-עד ביד ושם לא העלה בתחילת המחקר כל תוצאה לשם המשפחה הידוע של חנוך. העובדה שחנוך לא ידע איפה בדיוק אביו נולד בפולין, הקשתה עוד יותר על המלאכה, אבל אחרי הצלבות שעשיתי באתר JRI-POLAND עם השמות הפרטים של אביו וסבו עליתי על תוצאות מעניינות, כולל מקום לידתו אביו ורשומות על רשומות על דוד, דודה ושלושת ילדיהם, אך בעיקר מצאתי את שם משפחתו המדויק, שחנוך אף פעם לא ידע – GIRZYCKI ולא השם שהוא, אשתו וילדיו נושאים איתם כבר שנים. עם השם "החדש" חזרתי לפרויקט השמות של "יד ושם" וגילתי דבר שחנוך כלל לא דמיין – דפי עדות שמילא אבא שלו ב-1956 על כל משפחתו שנשארה מאחור בפולין ונספתה בשואה. בדמעות והתרגשות עצומה חנוך קיבל את העדות המוחשית היחידה שיש לו מאביו, בכתב ידו. מעולם הוא לא הרגיש קרוב יותר לאביו ולמשפחתו, ולא דמיין כי יגיע יום והוא ייחשף כך לעברם.

השלב הבא – מציאת קרובי משפחה ששרדו ממשפחות גירזיצקי, וינגרטן, וינוגרד מ- Biala Podlaska, Lomazy Janowka בפולין (צח אוריין, תל אביב, פברואר 2012 )

צח אוריין (אוראץ')

052-5558578

מצאתי שלאמא של רחל יש אח באמריקה שחשבו כי נספה בשואה…

את שיחת הטלפון הזו מישראל לא ציפתה כלל לקבל משפחת הל מסיאטל ארה"ב לפני כשלושה שבועות. בסופה התברר לאבי המשפחה, וולף, שאחותו אסתר בת התשעים, אותה ראה לאחרונה לפני כשבעים שנה שרדה את אושוויץ וחיה בישראל. גם הבת של אסתר, רחל ורד, בת 65 מתל אביב, שחיפשה באינטנסיביות מאז מות אביה לפני כשנתיים מעט מידע על עברה, לא ציפתה למצוא דוד חי ואת משפחתו. "כל החיים ידעתי כי אין לי משפחה מהצד של אימא שלי. היא תמיד אמרה לי כי היא נשארה לבד בעולם אבל מאד רציתי לדעת מי אני, מאיפה אני באה". המאמצים הרבים שלה כללו ביקורים ביד שם ומסע לפולין וחיפוש עם חוקר מקומי אחר טיפת מידע בארכיב של לודז', שם נולדה אימה, אך התוצאה היתה כלום. "כצאנס אחרון חשבתי לעשות בדיקת DNA במכסיקו", מספרת רחל, "אולי אמצא איזה קרוב רחוק, ואם לא הייתי נופלת כמעט במקרה על צח אוריין הייתי כנראה נשארת עם סימן השאלה הזה כל חיי". אוריין, עיתונאי, שהחל לעסוק בשנה וחצי האחרונות בגנאלוגיה בעקבות חקר שורשי משפחתו שלו, הצליח לאתר את האח ומשפחתו בחו"ל אחרי מסע גנאלוגי באינטרנט. "נתוני הפתיחה היו במקרה הזה מאד בעייתים ולא מבטיחים, כי למעט שם המשפחה האוסשפיגל ומקום הלידה לא היה לרחל כלום, לא מסמך, לא תעודה, לא תמונה, לא קרוב רחוק, כלום. תוסיף לזה שהמשפחה בחו"ל שינתה את שם המשפחה שלה ותבין למה הם כשלו בניסיונות לאתר האחד על השני, למרות שהמשפחה מילאה דפי עד. רק לאחר שבניתי במיומנות שרכשתי את אילן היוחסין הצפוי של משפחת האוסשפיגל באזור לודז ופסלתי אפשריות אחרות, חזרתי להתמקד בדף-עד מסוים ביד ושם שהוביל לאיתור המשפחה הזו בארה"ב". מאז הגילוי משוחחות שתי המשפחות בטלפון ובסקייפ כמעט כול יום. בחודש ספטמבר 2011 רחל ורד טסה לסיאטל ופגשה את הדוד שמעולם לא ידעה על קיומו ואת בני משפחתו. במקביל עורך אוריין סרט דוקומנטרי על המקרה הייחודי ועל חיפושי שורשים וקרובים אבודים. אחרי הגילוי המתוק והנדיר הגיע גם החלק המר ותחושת הפספוס, וכיום רחל חשה צער על כול השנים שהלכו לאיבוד. אימה, שנישאה בגטו רדום, שרדה מחנות עבודה וריכוז כולל המרפאה של ד"ר מנגלה, ילדה בת ועלתה לארץ, הפכה בשנה האחרונה לדמנטית וכבר לא מסוגלת לחוות את שמחת הגילוי של אחיה הצעיר ממנה. את הכעס מפנה רחל בעיקר כלפי יד ושם, שלא מפשטים בעיניה את רישום דפי העד ומסייעים לאיחוד משפחות. מנגד יש לה עכשיו משפחה וזהות אך מעל הכל חשוב לה שכולם ילמדו את הלקח שלה. "שעון החול הולך אוזל וגם אם זה לפעמים קשה, תשאלו ותחקרו מה שאפשר עוד עכשיו, ואל תדחו למחר את מה שהייתם כבר צריכים להתחיל עוד אתמול".

צח אוריין (אוראץ')

052-5558578

מידע נוסף: דף הפייסבוק "שורשים עם נשמה".

חברת מסע אישי – טיולי שורשים וחקר שורשים משפחתיים

חברת מסע אישי מספקת מגוון שירותים למחפשי שורשים וכותבי היסטוריה

משפחתית וקהילתית.

נכון להיום, החברה פועלת בעיקר בשטחיה של מזרח אירופה (פולין, כל רפובליקות בריה"מ לשעבר, כולל אוקראינה, בלורוסיה, ארצות בלטיות, קווקז ומרכז אסיה). לעובדי החברה יש ניסיון וקשרים ענפים בתחום. לכן, יתכן מתן סיוע ויעוץ גם בארצות נוספות שלא נמנו ברשימה.

יחודה של מסע אישי הוא שהשירות "נתפר" אישית עבור כל לקוח על-פי צרכיו הייחודיים. מגוון השירותים שלנו כוללים:

  • פגישת יעוץ ראשונית, מתן כלים שימושיים ורקע על הקהילות השונות
  • הרצאות רקע על קהילות ואזורי היעד
  • תכנון מסע שורשים משפחתי
  • הזמנת שירותי קרקע
  • ביצוע חקר ארכיונאי (מכל סוג)
  • עריכה ותיעוד מקצועי של ראיונות
  • הקמת אתרי אינטרנט משפחתיים
  • הפקת סרטי מסע משפחתי

ד"ר זאב לוין – מומחה להיסטוריה של רוסיה וברית-המועצות עם דגש על רפובליקות מרכז אסיה והקווקז במאות ה-20-19. עבודת הדוקטוראט של ד"ר לוין, שנכתבה באוניברסיטת תל-אביב, עוסקת בתולדות היהודים הבוכארים במאה ה-20.

תחומי עניין: יהודי בריה"מ במאה ה-20, שואת יהודי אירופה, פליטים יהודים בתקופת מלחמת העולם השניה, ילדי טהרן. ד"ר לוין שימש בתפקיד שליח חינוך של הסוכנות היהודית למדינות מרכז אסיה והקווקז ובמשך העשור האחרון ארגן והוביל מסעות גיאוגרפיים ייחודיים אל הרפובליקות של בריה"מ לשעבר.

בתקופה האחרונה ד"ר לוין ארגן מסע שורשים למשפחת לבייב ושימש יועץ מומחה בהפקת סדרת מסעות שורשים: "מי אתה חושב שאתה" ששודרה בערוץ הראשון.

עם היועצים הקבועים של החברה נמנים:

ד"ר סמיון גולדין – מומחה להיסטוריה רוסית ומזרח אירופית ולהיסטוריה יהודית במזרח אירופה במאות ה-20-19. עבודת הדוקטורט של ד"ר גולדין, שנכתבה באוניברסיטה העברית בירושלים, עוסקת במדינית הצבא הרוסי כלפי היהודים בתקופת מלחמת העולם הראשונה. ד"ר גולדין הוא מנהל מרכז נבזלין לחקר יהודי רוסיה ומזרח אירופה באוניברסיטה העברית ירושלים.

תחומי העניין: היסטוריה פוליטית ואינטלקטואלית של רוסיה האימפריאלית, לאומנות במזרח אירופה, אנטישמיות מודרנית.

ד"ר ולדימיר לוין – מומחה להיסטוריה יהודית במזרח אירופה במאות ה-20-19. עבודת הדוקטוראט של ד"ר לוין, שנכתבה באוניברסיטה העברית בירושלים, עוסקת בפוליטיקה ומנהיגות יהודית ברוסיה בראשית המאה ה-20. ד"ר לוין הוא חוקר ואוצר של אוסף בתי הכנסת במרכז לאמנות יהודית באוניברסיטה העברית. הוא גם משמש עורך ראשי של אתר אינטרנט חדש העוסק בתולדות יהודי גליציה ובוקובינה ( www.jewishgalicia.net).

תחומי העניין: היסטוריה יהודית במזרח אירופה במאות ה-19 וה-20, תולדות בתי הכנסת במזרח אירופה במאות ה-18–20, אדריכלות יהודית באירופה.

בתקופה האחרונה ערך ד"ר לוין קטלוג של בתי כנסת בליטא, ניהל פרויקט גנאולוגי רב-הקיף בבלורוסיה, שימש כיועץ להיסטוריה בפרויקט על בתי הכנסת ברומניה.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

ד"ר זאב לוין 0545-706430

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני