כתיבת ביוגרפיה ישובית

לכל איש יש שם, ולכל ישוב הסיפור שלו.

כי למרות שסיפורי עלייתם לקרקע של ישובים רבים נראה דומה להפליא, הפרטים הקטנים שונים, ייחודיים, והם הם שיוצרים מרקם סיפורי שונה, מעניין ומרתק.

כתיבה של ספר ישוב איננה מתמצה רק בתיעוד עובדות. אנו חשים כי הקורא רוצה להבין את משמעות הדברים, את הסיבה להקמת הישוב:

מדוע צלחה דרכו במקום אחד, ולא צלחה במקום אחר?

האם מסתתר סוד מאחורי שגשוגו ופריחתו של ישוב זה או אחר?

וגם: האם העובדה שהשכיל לשרוד שינויים וקשיים, קשורה בדי-אן-איי של מייסדיו וממשיכי דרכו? היש קשר בין דמות הישוב, לבין ערכי יסוד של ראשוני מתיישביו?

ועכשיו, למלאכה, כלומר, איך בכלל ניגשים לכתיבה של ספר ישוב (קיבוץ, מושב, מושבה או עיר)?

ראשית, נגבש ועדת היגוי שתורכב מחברי הישוב. יחד, ננסה להבין באיזה סוג ספר הינכם מעוניינים – רצף כרונולוגי שלם, או אוסף נבחר של סיפורים? האם תרצו לראות אלבום מהודר מעוטר תמונות, או שמא תעדיפו ספר שהטקסט מוביל בו את הסיפור?

זהו השלב הראשון – קבלת ההחלטות.

מייד אחר כך, ניגש לעבודה.

באופן כללי, ניתן לחלק את יצירת והפקת הספר לארבעה שלבים עיקריים:

  1. שלב התחקיר, האורך ארבעה עד חמישה חודשים. עבודה זו נשענת על תחקירים קבוצתיים ויחידניים, על חקירה ארכיונית מקומית (אם קיים ארכיון מסמכים ותמונות) וסקירת ארכיונים ארציים. כשמדובר בתחקירים, אנו מנסים לראיין את ותיקי הישוב (אם עודם בחיים) או את צאצאיהם. במקביל, במיוחד כשמדובר באנשים צעירים יותר, נעדיף ראיונות קבוצתיים. אלו יכולים להפוך לחגיגה בפני עצמה – מעין פגישות מחזור, המניבות סיפורים שדומה כי נשכחו.
  2. שלב הכתיבה: האורך אף הוא כחמישה חודשים. נקבץ את כל החומר שהתאסף, נמיין, ננפה את המיותר, וניגש לכתיבה עצמה.
  3. שלב הפינג פונג: עשוי לארוך חודשיים שלושה. מדובר בתוספות ותיקונים רבים. כאן, נדרשים הכותב ונציגי הישוב לסבלנות רבה ולאורך רוח… עם סיום גיבושו של הטקסט, יעבור הספר הגהה ראשונית.
  4. שלב העיצוב וההדפסה: באמצעות מעצבת שלנו, או מעצבת שתבחרו אתם. אנו נלווה את שלב העיצוב הראשוני, את מיון ובחירת המסמכים והתמונות, את עיצוב העמודים. עם סיום העיצוב יעבור הספר הגהה סופית, יאושר, ואחרי מעבר במכונות הדפוס יגיע אליכם – ספר ישובי יפה, מושלם, מושך לקריאה.
קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני