משימות לשנת בת מצווה של יובל ונועה

משימות לשנת בת מצווה של יובל ונועה

יובל ונועה הן בנות דודות. הן נולדו בהפרש של חודש זו מזו. יובל ונועה הן גם חברות טובות למרות שהן גרות במרחק זו מזו. יובל גרה בהוד השרון ונועה גרה בבסיס חיל האוויר בחצרים.

לאחר שמלאו להן 11 הן הפצירו בנו ההורים, לתת להן משימות בת מצווה משותפות במהלך השנה עד לחגיגת בת מצווה שגם אותה הן רוצות לחגוג ביחד.

לאחר לחצים של הבנות התיישבנו סופסוף, אנחנו ההורים, ליתר דיוק האמהות, והחלטנו ש-12 המשימות לקראת בת מצווה יתרכזו בשלוש מטרות:

  1. הכרות עם בני המשפחה הקרובים בתחומים או תחביבים בחייהם שהבנות לא פגשו עד כה.
  2. הכרות עם אנשים שתרבותם והווי חייהם שונה מאילו של המשפחה שלנו.
  3. פעילות קהילתית או משפחתית שיש בה גילוי של אחריות, אכפתיות ובגרות.

משימת בונוס: הבנות ביקשו שמעבר למשימות תוכל כל אחת גם לבקש הגשמה של משאלה משלהן, והן נענו. נועה ביקשה לשחות עם דולפינים בריף הדולפינים באילת ויובל ביקשה לצנוח צניחה חופשית עם מדריך צמוד. הבקשות הללו של הבנות יתגשמו כאשר כל אחת תהנה גם מהמשאלה שביקשה חברתה.

יובל ונועה צוידו כל אחת במחברת כדי לתעד בה את חוויותיהן בכל אחת מהמשימות שיעברו. הן גם לוקחות למשימות מצלמה אישית ומתעדות את החוויות שלהן בתמונות. הרעיון הוא לעשות שימוש בכל התיעוד הזה כדי לערוך להן וידאו קליפ למסיבת בת מצווה, שיסכם ויתאר חלק מהחוויות והמשימות שעברו הבנות.

בשעה טובה ומוצלחת התחלנו לפני כחודש בביצוע המשימות כשהראשונה בהן היתה יום לימודים של נועה אצל יובל ושל יובל אצל נועה. המבצע עבר בהנאה מרובה של הבנות והן מחכות בשמחה וציפייה למשימות הבאות שיתקיימו במהלך 6 החודשים הבאים.

אגב, הבנות ביקשו שהמשימות יישמרו עבורן כהפתעה, כך שנודיע להן על כל משימה רק זמן קצר לפניה. לדעתי זה מגביר את אלמנט הציפייה והמתח החיובי לקראת כל משימה. המשימות בזוגות מגבירות את העניין והמוטיבציה של הבנות ומאפשרות שיתוף של מגוון גדול יותר של בני משפחה – דודים וסבים שנרתמים למשימה.

אשמח לספר לכם בעוד כ-6 חודשים תגובות וחוויות שונות מתוך מגוון המשימות שחוו הבנות.

להלן רשימת 12 המשימות שקבענו לבנות, כמובן בשיתוף פעולה מלא ונלהב של כל המשפחה המורחבת שתרמה הרבה רצון טוב ויצירתיות לטובת העניין.

מפגשים והכרות עם בני המשפחה הקרובה ועם עיסוקיהם ותחביביהם

1. דודה רנה שהיא המומחית במשפחה באפיית עוגות, תארח את הבנות לסדנת אפייה כיפית יום לפני ליל הסדר, ובה יכינו הבנות בהדרכתה את מגוון העוגות והקינוחים לארוחת ליל הסדר. אין ספק שמשימה זו תזכה את הבנות לתשואות חן כבר בימים הקרובים.

2. עם אתי, סבתא של נועה, ילמדו הבנות ביצוע עבודת טלאים אומנותית, שבה סבתא אתי מתמחה מזה שנים והיא מומחית ידועה בתחום.

3. סבא דוד הוא בין שאר עיסוקיו גם "ליצן רפואי". הוא יארח אותן במקום עבודתו בביה"ח במרכז הארץ, ויחדיו הם יצאו לשמח את החולים. עדיין לא ברור אם גם הבנות יתאפרו וילבשו בגדי ליצן ויהיו יחד עם סבא צוות לעניין.

4. דוד אלי מחברת "שורשים תיעוד משפחתי" יכין עם כל אחת מהבנות את אילן השורשים המשפחתי שלה. הבנות יבחרו כל אחת את הדוגמא והעיצוב הגרפי שהיא אוהבת, ואח"כ יתחילו ברישום מסודר של כל בני המשפחה שהן מכירות. זה יהיה פתיח לעבודת איסוף מידע ותמונות של בני המשפחה לדורותיה אותן הן יאספו בשבועות הבאים בהדרכתו של אלי ובעזרתם הפעילה של כל בני המשפחה. תמונה מרהיבה וגדולה של עץ שורשים של כל אחת מהבנות תוצג לשמחת כל האורחים במסיבת בת מצווה שתתקיים בעוד חצי שנה.

5. סבא וסבתא רבא של הבנות הבטיחו לארח אותן ליום פעילות אופייני של זוג הפנסיונרים הוותיק והעסוק הזה. הבוקר יתחיל מוקדם ב-6 בבוקר בהליכה רגלית לחוף שרתון בת"א. הם יתחילו בשחייה בים עם סבא ויקנחו בתרגילי ספורט על החוף יחד עם קבוצת המתעמלים הקבועה. אחה"צ הן יהיו אורחות כבוד במועדון הפנסיונרים השכונתי, ויקחו חלק בחוגים ושאר הפעילויות במועדון.

6. סבא דוד וסבתא הדסה של יובל גם הם יארחו אותן ללילה ויום, אך האירוח יהיה בקיבוץ אותו ייסדו לפני 58 שנה, שם ישמעו הבנות סיפורים על הימים הראשונים של הקיבוץ והמדינה, יאכלו בחדר האוכל הקיבוצי הוותיק, ויחוו עוד הפתעות ופינוקים כיד דמיונם הטובה של הסבים.

7. יום כיף שלם ומפתיע מצפה לבנות בחברת כל בני הדודים והאחים הבוגרים (גילאי 17-30). כרגיל תוכנו של יום זה עדיין לא נקבע, אבל הוא אמור להיות יום הרפתקני ומטורף במקצת.

מפגשים והכרות עם אנשים מחוץ למשפחה

8. בילוי של סוף שבוע אצל משפחה דתית בקיבוץ דתי. במסגרת זו ילכו הבנות לבית הכנסת בקיבוץ, יחוו קידוש וארוחת ערב מסורתית, ויבלו יום שבת יהודי כהלכתו, עם המשפחה וילדיה.

9. בילוי עם משפחה דרוזית שאבא של יובל מכיר, המתגוררים באחד מכפרי הדרוזים בכרמל. הן ילכו באותו היום לביה"ס בו לומדים ילדי המשפחה, יאכלו עם המשפחה ויכירו את מנהגיה.

10. כל אחת מהבנות תהיה אורחת בביה"ס ובכיתה של חברתה ליום לימודים מלא. זה ייעשה כמובן בתיאום והסכמת המורים בביה"ס.

התנסות חווייתית בתרומה לקהילה

11. הבנות יעבדו בהתנדבות יום אחד באגודת צער בעלי חיים באזור מגוריהן, בטיפול בכלבים וחתולים נטושים שמטופלים במקום.

12. הבנות יקחו עליהן משימת הדרכה בטיול משפחתי שייערך בירושלים. הטיול יהיה עם מיניבוס צמוד, בו ישתתפו בני המשפחה המורחבת. כל בת תלמד מראש להדריך ולהסביר על אתר אחד משמעותי בירושלים: מנהרת הכותל ומגדל דוד. הלימוד וההדרכה יהיו באחריות אבא של יובל שהוא מדריך טיולים מוסמך.

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני