סופר צללים

סופר צללים או סופרת צללים

כדאי לקרוא ולהתרגש ממה שכתבה על כך ג'ודי אחת מסופרות הצללים שעובדות עם חברת שורשים.

למי קראת סופר/ת צללים?

המילון אומר שסופר צללים הוא: "אדם הכותב בשמו ומטעמו של אדם אחר". זה נכון, אבל אני מוצאת שזו הגדרה יבשה מאד למלאכת הקודש הנעשית על ידִי באהבה רבה כל פעם שאני כותבת עבור אחרים. זה יכול להיות סיפור חיים, ביוגרפיה, ברכה אישית, נאום מרגש או סוחף ולעיתים גם הספד נוגע או כל דבר שמבקש ממני מי שהעט שבידו איננה עט סופרים. עט הסופרים שבידי מגיב מהלב ומחובר אליו. 

עיתים אני אכן סופרת צללים ועיתים שמי מופיע בגלוי, אבל בינינו, לא זה הדבר החשוב בעיניי. סופרת צללים? שום "צל" לא בא ביני ובין המעשה המופלא של מתן חיים, זרימה ונשמה לספור אישי של אדם, משפחה, עסק או דמות היסטורית. אור נשפך ממני בבואי במגע עם הביוגרפיה, המסע האישי, התקופה והשתקפויותיה בחייו של המספר או המספרת. 

בין אם אני סופרת צללים או סופרת ששמה מופיע בטקסט, הקולמוס שבידי מחובר תמיד לאהבת אדם ולסקרנות כנה ובונה. כל ספר שכתבתי העביר את כולנו – המספר, יקיריו ואני עמם – חוויה מרטיטה, מלכדת, מחזקת ומעשירה בכל רובד שאפשר לחשוב עליו. 

לא אשכח את המשפחה המופלאה והייחודית שאת ספרה המלא כתבתי וביום ההשקה החגיגית של הספר הודה לי נציג המשפחה על יפי הספר, על המאמץ שהשקעתי ו… על עוד דבר שהפתיע אותי. לדבריו: "נתת לנו מתנה נפלאה כי פתאום, רק כשקראנו את הספר, נוכחנו לדעת שאנחנו באמת משפחה מיוחדת".

מה יבטיח את הצלחת הכתיבה המשותפת? הרי לא כל כותב מתאים לכל מספר. 

כמו בכל חיבור בחיים גם פה, בכתיבה ייחודית כל כך, חשוב מאד שתהיה התאמה בין המבקש שסיפורו ייכתב לבין סופר הצללים שיבחר לשם כך. הכימיה המופלאה והנַעֲֲלָמה, זו המחברת בין אנשים, צריכה להתקיים במרחב "הזוגי" הזה. זהו ריקוד בשניים, עדין וצבעוני ולפעמים מפותל. רצונו וסגנונו של המספר הם הקובעים והחשובים, אך סופר מיומן ורגיש ידע להרחיב את מנעד הביטוי של המספר, ככל שיידרש אם יידרש, או לצמצמו אם הוא עובר על גדותיו ועושה עוול לסיפור שלו עצמו. 

סופר טוב אינו רק זה היודע למשוך בעט סופרים, אלא גם כזה היודע לדובב את המספר, להישאר עמו במקומות אינטימיים ואישיים אם צריך. סופר צללים או סופר אחר יודע איך לבטא תכנים רגישים שעלו, איך לסגנן כדי להביא את האמת לאור אך לא להרוס, לא לפגוע ולשמור מכל משמר על כל היקר למספר ולאנשים שהוא חפץ בטובתם או בכבודם. 

לפעמים עולים זיכרונות קשים שצריך לדעת להכילם ולהוציאם לאוויר העולם ביראה ובתבונת הלב. לפעמים, הרבה פעמים, מתרונן הלב למשמע סיפורים משמחים, מעצימים, סיפורים רוויי רגש הנטועים בחוויות היסטוריות מוכרות או חדשות. ספר טוב יש בו תיאור ממצה של הרקע בו מתרחש הסיפור ובו ישולב תיאור מלבב או מרתק של סיפור החיים הנטווה. 

ספר הנכתב כך, בכבוד הדדי, בסקרנות ערנית, בהפריה, בהזנה ובחדווה יהיה תמיד יצירה משותפת של הסופר והמספר. חוויה כזו, של כתיבת ביוגרפיה, או כל כתיבה אישית שבה הסופר הוא שופרו של המספר היא חוויה מופלאה ומיוחדת במינה ומאפשרת מפגש מופלא, מזין ומעשיר של המספר עם עצמו ועם זיכרונותיו, וכן, גם של הסופר עם עצמו ועם יכולותיו. 

אני "מתה" על המקצוע שלי: סופרת של אנשים אחרים המדובבת אותם, עונה הד לרצונם הכמוס או הגלוי, אורגת את סיפורם, מוציאה אותו לאור וכך נשאר בעולמם ובעולמנו חותמם האישי הייחודי והם ואני רוויי תודה. יש דברים רבים בחיי שאני מודה עליהם וזה אחד היפים שבהם – אשריי.

ג'ודי גרנות

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני