אילן יוחסין / עץ שורשים מעוצב

עצי משפחה / אילנות יוחסין לכל אירוע משפחתי

אנו נכין עבורכם תמונה מרהיבה ומיוחדת של עץ המשפחה / אילן יוחסין שלכם, ממוסגר כתמונה. אילן היוחסין יכלול מידע רב על בני משפחתכם המורחבת – שמות, תאריכים, מקומות לידה וכדומה. בנוסף ישולבו בו תמונות ומסמכים מהאלבום המשפחתי.
זוהי מתנה מרגשת ומשמעותית למשפחתכם, תמונה שתהיה תלויה בבית ושתישאר לדורות.

ניתן להכין אילנות יוחסין שמתאימים למגוון אירועים משפחתיים: כנס משפחתי גדול, יום הולדת לבן זוג, להורים או לסבא /סבתא, חתונת זהב, חתונת כסף או פלטינה, יום נישואין, בר מצווה או בת מצווה, חתונה או ברית. אפשר לשלב את העץ המשפחתי בתוך הספר המשפחתי שנפיק עבורכם.

אנו ניפגש אתכם אישית לבחירת דוגמת אילן היוחסין המתאימה למשפחתכם, נייעץ לכם בעניין המחקר הגניאלוגי המשפחתי הנדרש ונקבל מכם בדואר או במייל תמונות ונתונים הנדרשים להפקת עץ משפחה האישי שלכם.

מחיר העבודה:
המחירים משתנים בהתאם לדוגמא, היקף של עץ המשפחה, גודל ההדפסה, מספר העותקים, סוג המסגרת שתבחרו וכו'.
המחירים: החל מ 1200 ₪ + מע"מ.

 

 

דוגמאות של אילנות יוחסין/ עצי משפחה

 

לחץ על התמונות להגדלה

האדם – עץ השדה 

לאילנות היוחסין מסורת ארוכה – עוד מימי התנ"ך, דרך בני האצולה ועד לאזרח הפשוט – ההשתוקקות לדעת מנין באנו, בהקשר המשפחתי הרחב, משותפת לכולם

 

ענפי ושורשי עץ המשפחה מסתעפים כדרכו של עץ בטבע. בנושאם את המטען הגנטי הנוגע בשלנו, הם מוסיפים ומתקדמים דור אחר דור, חוצים גבולות גיאוגרפיים ותרבויות, עומסים בין עליהם וקליפתם עוד ועוד פנים ושמות של מקורבינו. את חלקם כבר לא נזכה להכיר בשר-ודם, אך אולי נסתקרן לדעת, ולו גם כמה פרטים "יבשים", אודות אבות אבותינו ואימהות אימותינו.

שורשיו של מדע חקר היוחסין והשתלשלות הדורות (גנאלוגיה) עצמו – אף הם נטועים עמוק. המילה לקוחה מיוונית: genum פירושו גזע או משפחה, ואליו מצטרפת הסיומת לוגיה – תורה. הגנאלוג מבצע במסגרת תפקידו תחקיר עומק, ומלקט פיסות מידע לגבי קשרי משפחה, הנוגעות לחיים וגם למתים. לאחר הפענוח של טיב היחסים והשמות, הוא יבנה אילן יוחסין, לרוב בדמות עץ משפחה – צורת תיעוד גנאלוגי מקובלת – להצגת נציגי המשפחה בצורה גרפית ונהירה.

 

בראשיתה רווחה הגנאלוגיה בעיקר בקרב בני האצילים, ובמיוחד כגושפנקא בתביעות מעמד וממון, הנובעים בטבעיות מעצם זכות הירושה. חלק ניכר מעצי המשפחה לקה אז בגוזמה ובסילופים, כגון אלו שביקשו לנכס לעצמם במרמה קרבה משפחתית לדמויות אגדיות או לאלים (כמו הניסיון להפוך לצאצאה החוקי של אלת האהבה הזכה והנערצת, אפרודיטה).

הרישום הסדיר של האנשים "הרגילים", שאינם כחולי דם, החל עם החצנת נטייתן של ממשלות לעקוב אחר אזרחיהן. כאשר קורותיהן של משפחות שלמות הפכו מתועדות, ככלי ביד השלטון, נוצרה בד בבד גם האפשרות להשגיח מקרוב על השתלשלות הדורות לאורך מאות שנים. עם הזמן ושכלוליו, החלו רישומי החיים –  באמצעות מסמכים המציינים לידה, מוות, נישואין או גירושין- להישמר בקפידה במתחם הארכיון. הארכיונים הינם ממקורות המידע העיקריים של הגנאלוגים, אשר נעזרים קודם כל במידע המתועד בכתובים, ובלית ברירה, בהיעדרו – במידע הנחשב פחות אמין, זה העובר מפה לאוזן.

 

הזווית היהודית

המשמעות הערכית שהעניקו יהודים לשושלות משפחתיות ניכרת עוד מקדמת דנא. כבר בימי התנ"ך הפליגו בתיאורן המדוקדק של התפתחויות שושלות יוחסין שונות – מאדם וחוה, דרך גיבורים בולטים ודמויות מופת שונות ועד למלכי העולם העתיק.

בהמשך, גנאלוגיה נועדה לקביעת עומקה של היהדות בעץ המשפחתי. לכן משפחות מסוימות נוהגות לשמור בהקפדה רישומים אודות קורותיהן – ובמיוחד משפחות רבניות המונות את ייחוסן מזה מאות בשנים, וישנן אף המגיעות עד לדוד המלך בכבודו ובעצמו. שמות משפחה גם עשויים לנדב משמעות מעבר לצירוף האותיות עצמו. למשל, לספק מידע אודות עיסוקו של קרוב המשפחה: שניידר (חייט), תורג'מן (מתרגם), שפירא (התוקע בשופר) וכו'; תיאור פיזי – קליין (קטן), שוורץ (שחור), אזולאי (תכול עיניים) ועוד; שם האם, דוגמת חנקין או אוחנה (חנה);  ואפילו תכונות אופי, כרחמים (רחמן), טייב וגוטמן (אדם טוב) או פרידמן (שמח). בנוסף, ישנו קשר בין נתיבי הנדודים של בני העם היהודי ברחבי העולם לבין התפתחות שמות משפחותיהם. לדוגמה, אנגלנדר מיוחס ליהודים אשר גורשו מאנגליה בשנת 1290, חיו מספר דורות במדינות דוברות גרמנית, וכך זכו לכינוי "האנגלי" – בשפה הגרמנית.

חשיבות מיוחדת קיבלה הגנאלוגיה היהודית לאחר השואה, כאשר אחד מהאתגרים העיקריים בעבודת הגנאלוג היה התמודדותו עם החור השחור האדיר שפערה השואה במידע הזמין על יהודי אירופה. ענפים שלמים בעצים המשפחתיים נגדעו בשואה, והתגלע קושי ניכר בשחזורם. אכן אחת המוטיבציות הבוערות כיום בקרבם של הגנאלוגים היהודים, כמעין תחושת שליחות, היא הנצחת קורבנות השואה והעלאת זכרם.

 

שורשי הזמן

ובעידן הקידמה הממוחשבת, אתרי אינטרנט רבים מציעים גישה למידע הגנאלוגי ולמרשמי אוכלוסין וארכיבים של מדינות שונות. קיימות תוכנות ייחודיות שנועדו לעריכתם של תרשימים גנאלוגיים על פי בקשה.

הידועות יותר שבהן: GenoPro, אתר MyHeritage שהוא היום האתר המומלץ ע"י בית התפוצות,Family Tree Legends , ו Family Tree Maker .

אתר  Geni, המהווה גם רשת חברתית המשמשת מיליונים, מאפשר בניית עץ משפחה, כמו גם את חיבורו הדיסקרטי לענפיהם של שאר עצים, אותם יצרו משתתפים נוספים באתר.

כך ניתן כיום לבנות אילנות יוחסין רווי מידע באינטרנט. לחילופין, ניתן גם לקבל ולהעניק אילן יוחסין מהודר למראה, כפי שמכינים, למשל, בהוצאה לאור "שורשים תיעוד משפחתי". האילן החגיגי יגולל אף הוא את האינפורמציה הנדרשת במלואה, ובהיותו מעוצב ושובה עין יוכל לשמש כמתנה איכותית ויוקרתית, אשר תוגש בחתונת זהב, יום הולדת עגול ובר מצווה, או בכנס משפחתי.

pic3

pic2 pic4

דוגמאות לעץ שורשים

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני