13 רעיונות לשבת בר מצווה

בשבח והודיה לה', בשבת פרשת "קרח" חגגנו לבננו אביעד נ"י, שבת בר מצווה. לטובת אלה שלא זכו להשתתף בשמחתנו, (כן, היו כאלה). אנו מצרפים "תרשים זרימה" של 13 רעיונות מקוריים. (כמניין שנותיו של החתן עד כה). אם תרצו אתם מוזמנים להעתיק. שכן, אין זכויות יוצרים:

1.דרשה

לפני שבת אביעד קרא את הדרשה שלו מתוך מצגת שהכנו על רש"י. במצגת אביעד סיפר את כל מה שלא ידעתם על רש"י ולא חשבתם לשאול. אביעד קרא מתוך המצגת וכך גם כל הקהל. במצגת הכנסנו רמזים למה שיהיה בשבת. למשל: בשבת נראה חלק מאילן היוחסין של רש"י. ( בשבת הצגנו את אילן היוחסין שלנו כשרש"י הוא חלק ממנו). ובשבת תראו כתב יד ייחודי שנכתב בכתב רש"י. ( הסבר על כך בהמשך).

2.תפילת נשים

לאחר שכל הנשים הדליקו נרות שבת – חילקנו לכולן, תפילת נשים מתוך הספר " תפילת נשים" שכתבה- ד"ר עליזה לביא. כל אחת מהדודות של אביעד הסבתא ואני (האמא) קראה קטע מתוך התפילה.

3.לכל ארוחה היה נושא

הנושאים ב-3 הארוחות היו:
בסעודת ערב שבת – "שלום" (בגלל שמברכים – שבת שלום ובגלל מלאכי השלום ובגלל שהשם השני של אביעד הוא- שלום).
בסעודת שבת בבוקר – "שמחה" (בגלל שמחת השבת ושמחת שבת בר המצווה).
בסעודה שלישית – "בית דוד" (בגלל שאילן היוחסין מתחיל מדוד המלך – רש"י מיוחס לדוד המלך).

4.פסוק לכל שולחן לפי נושא הארוחה

על כל שולחן היה מוצב פסוק לפי נושא הסעודה – כך שבערב שבת היה מוצב על כל שולחן פסוק בנושא שלום. על כל שולחן היה פסוק אחר. (לדוגמא – " עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו"). בסעודת שבת בבוקר היו פסוקים בנושא שמחה (לדוגמא: "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד"). ובסעודה שלישית היו פסוקים בנושא בית דוד.
כל פסוק הודפס בצבע על דף A4 עם למינציה כדי ליצב את הדף ועמד על שלושה רגלי עץ (ניתן להשיג באיקאה או בחנויות "פנאי לי").
צבע האותיות של הפסוקים היה לפי צבע המפיות באותה ארוחה. לצד הפסוקים הופיעה תמונתו של אביעד ( כשהוא מצולם עם בגדי שבת).

5.פתקי הושבה

על פתקי ההושבה לא היו כתובים שמות אלא צילום של האורחים, כך שעל פתק ההושבה של משפחת ישראלי היה צילום של ישראל וישראלה. בצד השני של פתקי ההושבה לא היה כתוב: הנך יושב בשולחן מספר 2 . אלא היה כתוב, לדוגמא, הנך יושב בשולחן: "ואתה שלום וביתך שלום"

6.דברי תורה

דברי התורה בסעודות היו לפי נושאי הסעודות. כך שמי שהתבקש להכין דבר תורה ידע גם את הנושא שעליו הוא ידבר. כמובן שהוא לא ידע שזה נושא הארוחה ובוודאי שהוא לא ידע את שאר הנושאים (זה היה הפתעה).

7.קטעי קריאה

הדודים מצד אבא קראו קטעי קריאה בערב שבת בנושא שלום. הדודים מצד אמא קראו בשבת בבוקר קטעי קריאה בנושא שמחה. בסעודה שלישית – החברים של ההורים הכינו שיר. ( כמובן שגם בני הדודים והחברים של אביעד שרו).

8.חידון נושא פרסים

9.המנחה שהזמנו ערך חידון נושא פרסים. השאלות היו לפי נושאי הארוחות: שלום, שמחה ובית דוד.

10.בירכון

הסבא ז"ל של אביעד (מצד אבא), כתב בזמנו בירכון בכתב רש"י (קראו שוב את מה שכתבתי בדרשה). אנו הדפסנו לכולם את הברכון והוספנו שירי שבת וברכת המזון. הכריכה של הבירכון הייתה בסגנון ההזמנה לבר מצווה. בדיעבד אני חושבת שהיה מתאים להדפיס את עץ השורשים שהפקנו על הכריכה.

11.קריאת התורה

אביעד קרא את הפרשה בנוסח אשכנזי [בית אמא] ואת ההפטרה בנוסח תימני [בית אבא].

12.אילן היוחסין של אביעד

אילן היוחסין שהכנו לאביעד היה לדעת רבים גולת הכותרת של האירוע. העץ המשפחתי הענק שהכנו כלל כ-200 שמות של בני המשפחה ואת שושלת היוחסין המפוארת של משפחתנו המגיעה עד רש"י ודוד המלך. את התמונה המרהיבה בגודל מטר על 70 ס"מ הצבנו על כן ציור בכניסה לחדר האוכל והיא היתה מוקד של התרגשות והתענינות מצד כל האורחים, [וגם של האורחים האחרים בבית המלון]. עותקים קטנים של העץ המשפחתי חלקנו לאורחים כמזכרת מבר המצווה.

13.זאפה

לאחר התפילה מקובל לפי נוסח תימן להוליך את חתן בר המצווה לביתו (אנחנו חגגנו בבית מלון ולכן ליוינו את אביעד לחדר האוכל). הנשים זורקות סוכריות וכולם שרים שיר הלל לקב"ה לפי הא"ב. הדפסנו לכולם את השיר והוספנו הסבר קצר אודות הזאפה. על הדף הופיעה גם תמונה של אביעד כשהוא מחופש לתימני. (התמונה צולמה ב – חינה).

בקרוב אצלכם. ושיהיה במזל טוב.

קידום אתרים איכותי קידום אתרים אורגני